Kozmos je všetko čo je, kedy bolo, alebo kedy bude. Naše najchabejšie úvahy o vesmíre nás vzrušujú – nastáva chvenie v chrbtici, zatajenie dychu, letmý pocit vzdialenej spomienky, ako keby sme padali z veľkej výšky. Vieme, že sa blížime k najväčším záhadám.

Rozmery a vek kozmu presahujú chápanie bežného človeka. Stratený niekde medzi nesmiernosťou a večnosťou je náš maličký planetárny domov, Zem. Po prvý krát máme silu rozhodovať o osude našej planéty a nás samotných. Toto je čas veľkého nebezpečenstva, ale náš druh je mladý a zvedavý a statočný. Je veľmi sľubný. Za posledných pár tisícročí sme učinili najudivujúcejšie a najnečakanejšie objavy o kozme a našom mieste v ňom. Verím, že budúcnosť do veľkej miery závisí od toho, ako dobre pochopíme kozmos, v ktorom sa plavíme ako chvejúci sa prach po rannej oblohe.

Čaká nás začiatok cesty naprieč kozmom. Stretneme galaxie a slnká a planéty, zrod života a vedomia, jeho vývoj a vymieranie, ľadové svety a hviezdy z diamantov, atómy ťažké ako slnká a vesmíry menšie než atómy. Ale je to taktiež príbeh našej vlastnej planéty, a rastlín a zvierat, ktoré ju s nami zdieľajú. A je to príbeh o nás, ako sme dosiahli naše terajšie porozumenie kozmu, ako kozmos tvaroval našu evolúcia a našu kultúru. A aký môže byť náš osud. Želáme si nasledovať pravdu kamkoľvek povedie. Ale na to, aby sme pravdu našli, potrebujeme oboje: fantáziu aj skepticizmus. Nebudeme sa báť špekulovať, ale budeme opatrní pri odlišovaní špekulácií od faktov. Kozmos je celkom mimo kritérií elegantných právd, prekrásnych súvislostí, desivého mechanizmu prírody.

Povrch Zeme je pobrežím kozmického oceánu. Na tomto pobreží sme sa naučili väčšinu z toho, čo vieme. Nedávno sme sa pretĺkli ďalej, možno po členky hlboko, a voda sa zdá byť vábivá. Časť nášho bytia vie, že stadiaľto sme prišli. Túžime sa vrátiť. A nemôžeme, pretože kozmos je taktiež v nás. Sme „tvorení“ hviezdnym materiálom. Sme metódou vesmíru na spoznávanie seba samotného. Tu začína cesta pre každého z nás. Budeme spoznávať kozmos v lodi z predstavivosti, nespútanej bežnými hranicami rýchlosti a veľkosti, poháňanej hudbou kozmických harmónií. V čase a priestore nás môže zaviesť kamkoľvek. Dokonalá ako snehová vločka, organická ako semienko púpavy, ponesie nás ku svetom zo snov a ku svetom z faktov. Poďte so mnou.

Jeho dary ľudstvu boli nesmierne.“ – americká Národná vedecká asociácia o Saganovi

O Carlovi Saganovi v slovenčine: http://www.sme.sk/c/4084369/carl-sagan-vesmirny-cestovatel.html#ixzz13bIlCksj

Pre ŽVV preložil D.V.

Reklamy