Pokiaľ očakávate, že vám veda dá všetky odpovede na úžasné otázky ako: „Čo sme?“, „Kam smerujeme?“, „Aký je zmysel vesmíru?“ atď…,  tak si myslím, že  o tieto ilúzie môžete ľahko prísť a skúsite hľadať nejaké mystické odpovede. Ako naši vedci môžu prijímať mystické odpovede, to ja neviem, lebo celá podstata je pochopiť… Ale, nechajme to tak… Nerozumiem tomu. Nech je to akokoľvek. Tak, ako to vidím ja, čo robíme, je, že objavujeme, snažíme sa zistiť o svete tak veľa, ako len dokážeme. Ľudia sa ma pýtajú: „Hľadáte konečné zákony fyziky?“. Nie nehľadám. Snažím sa len zistiť viac o svete, a ak sa to vyvinie tak, že existuje jednoduchý, konečný zákon fyziky, ktorý vysvetľuje všetko, tak budiš. Bolo by veľmi pekné odhaliť ho. Ak to dopadne tak, že to bude ako cibuľa s miliónmi vrstiev, až budeme chorí a unavení už len z pohľadu na všetky tie vrstvy, tak nech je tak. Ale akokoľvek to dopadne, je to príroda, je to tam, a ona sa nám ukáže taká aká je.

A preto, keď ideme skúmať, nemali by sme dopredu rozhodnúť, čo je to, čo chceme odhaliť okrem toho, že sa rozhodneme o niečom dozvedieť viac. Vašim problémom je, prečo chcete o niečom zistiť viac. Ak ste si mysleli, že ste sa o tom snažili zistiť viac preto, lebo chcete získať odpoveď na nejakú hlbokú filozofickú otázku, možno sa mýlite. Je možné, že nedokážete získať odpoveď na tú konkrétnu otázku tým, že objavíte niečo viac o charaktere prírody.

Môj záujem o vedu je jednoducho zistiť viac o svete, a čím viac zisťujem, tým radšej skúmam. Existujú veľmi pozoruhodné záhady ohľadom toho, že dokážeme robiť toľko veľa vecí, ktoré zvieratá, zdá sa, nedokážu. A ďalšie podobné otázky. Ale to sú záhady, ktoré chcem skúmať bez toho, aby som na ne poznal odpoveď.

Zhrniem to, nemôžem veriť tým neobyčajným príbehom, ktoré boli vymyslené o našom vzťahu ku vesmíru, lebo vyzerajú byť príliš jednoduché, príliš spojené, príliš miestne, príliš obmedzené. Zem, prišiel na Zem. Jeden z aspektov Boha prišiel na Zem, myslíte? Pozrite sa vonku, proporcie nesedia! V každom prípade, nechcem sa hádať, iba sa vám snažím povedať, prečo moje vedecké stanoviská majú nejaký vplyv na to, v čo verím.

Tiež je tu ešte jedna vec. Súvisí s tým, ako prídete na to, že je niečo pravda. Ak máme všetky tie hypotézy rozdielnych náboženstiev ohľadom tejto veci, tak začnete uvažovať. Akonáhle prestanete pochybovať, tak ako by ste mali pochybovať… Pýtali ste sa ma: „Je veda pravdou?“. Nie, nie, nevieme, čo je pravda. Snažíme sa na to prísť. Všetko je možno nesprávne. Začnite s chápaním náboženstva s tvrdením: „Všetko je možno nesprávne, pozrime sa na to bližšie.“ Akonáhle to spravíte, skĺznete až na hranu, z ktorej sa ťažko vrátiť.

A čo takto vedecký pohľad, a zároveň pohľad môjho otca, že by sme sa mali pozrieť na to, čo je pravdou a čo pravdou možno nie je. Akonáhle začnete pochybovať… čo je veľmi fundámentálna časť mojej duše, pochybovať a pýtať sa. Ak pochybujete a pýtate sa, je trochu ťažšie veriť. Ide o to, že viem žiť s pochybnosťou a neistotou a aj s vedomím, že neviem. Myslím si, že je oveľa zaujímavejšie žiť s tým, že neviem, ako mať odpovede, ktoré by mohli byť nesprávne. Mám približné odpovede a možné presvedčenia a rozličné stupne istoty ohľadom rôznych vecí, ale úplne istý si nie som ničím. A o mnohých veciach neviem vôbec nič, ako napríklad či pýtať sa: „Prečo sme tu?“ vôbec niečo znamená. A čo by tá otázka mohla znamenať, nad tým sa môžem trochu zamyslieť, a pokiaľ na to neviem prísť, rozoberám niečo iné. Ale nemusím (pozn. prekl.: nemám povinnosť) vedieť odpoveď, necítim sa byť vystrašený tým, že neviem. Necítim sa byť vystrašený myšlienkou, že som stratený v záhadnom vesmíre bez toho, aby mal nejaký účel. A podľa mojich vedomostí, pravdepodobne takto to naozaj je. Nedesí ma to.

pozn.: Richard Feynman bol jedným z najznámejších vedcov dvadsiateho storočia. Súčasník Einsteina. V roku 1965 bol odmenený za svoj príspevok ku kvantovej elektrodynamike (spolu so Schwingerom a Tomonagom) Nobelovou cenou. Vášnivý popularizátor fyziky.

http://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Feynman

zdroj obrázku: http://www.weburbia.com/pg/feynman.gif

Pre ŽVV pripravili, preložili M.F a D.V.