V pozorovateľnom vesmíre existujú miliardy galaxií. A každá z nich obsahuje stovky miliárd hviezd. V jednej z týchto galaxií, okolo jednej z týchto hviezd, obehuje malá modrá planéta. A táto planéta je ovládaná húfom opíc. Ale tieto opice si o sebe nemyslia, že sú opice. Dokonca sa nepovažujú za zvieratá. V skutočnosti milujú poukazovať na všetky veci, o ktorých si myslia, že ich od zvierat oddeľujú. Protistojný palec. Sebauvedomenie.  Používanie slov ako Homo erectusAustralopithecus… Sú to zvieratá, jasné? Sú to opice. Opice s vysokorýchlostnou digitálnou  technológiou optických vlákien.  No jednako len opice.

Sú bystré, to sa im musí nechať. Pyramídy, mrakodrapy, stíhačky, Veľký čínsky múr. To všetko je v celku pôsobivé. Na bandu opíc. Opíc, ktorých mozog sa vyvinul do tak nepredstaviteľných rozmerov, že je pre ne teraz v podstate nemožné byť na dlhšiu dobu šťastnými. Po pravde, sú to jediné zvieratá, ktoré si myslia, že by mali byť šťastné. Všetkým ostatným stačí byť.

Ale pre opice to nie je také jednoduché. Viete, opice sú prekliate vedomím. A preto sa opice boja. Opice sa trápia. Opice sa trápia nad všetkým ale najviac nad tým, čo si všetky ostatné opice myslia. Lebo opice chcú zúfalo zapadnúť k ostatným opiciam.  Čo je trošku ťažké, lebo mnoho opíc sa nenávidí navzájom.  To je naozaj to, čo ich odlišuje od ostatných zvierat. Tieto opice nenávidia. Nenávidia opice, ktoré sú iné, opice z iných končín, opice inej farby. Vidíte, opice sa cítia osamelé. Všetkých šesť miliárd.

Niektoré opice platia iným opiciam aby počúvali ich problémy. Opice chcú odpovede. Opice vedia, že zomrú. Preto si opice vymyslia bohov a uctievajú ich. Opice sa potom začnú hádať, koho  vymyslený boh je lepší. Následne sa opice skutočne naserú. A to je zvyčajne čas, keď si zmyslia,  že by sa mohli začať navzájom zabíjať. A tak opice vedú vojny. Opice vyrábajú vodíkové bomby. Opice doženú celú planétu takmer k explózii.  Opice si jednoducho nevedia pomôcť. Niektoré opice hrajú vypredanému štadiónu iných opíc. Opice vyrábajú trofeje a potom si ich navzájom dávajú.  Ako keby to niečo znamenalo.  Niektoré opice si myslia, že na všetko prišli. Niektoré opice čítajú Nietzscheho. Opice sa dohadujú o Nietzschem bez toho, aby vôbec zvážili fakt, že Nietzsche bol iba ďalšou opicou. Opice plánujú.  Opice sa zaľúbia.  Opice sexujú. A potom robia viac opíc. Opice skladajú hudbu. A potom opice tancujú. Tancujte, opice, tancuje!

Opice robia pekelne veľa hluku.  Opice majú tak veľký potenciál, a bodaj by ho využili. Opice si holia chlpy zo svojich tiel v slepom potláčaní pravej opičej podstaty. Opice stavajú obrovské opičie brlohy, ktoré nazývajú mestami. Opice kreslia mnoho imaginárnych čiar v zemi. Opiciam dochádza ropa, čo je to, čo poháňa ich krivoprísažnú civilizáciu. Opice bezohľadne znečisťujú a drancujú svoju planétu.  Opice rady predstierajú, že všetko je plne v poriadku. Niektoré opice skutočne veria, že celý vesmír bol vytvorený pre ich úžitok. Ako môžete vidieť, toto sú neporiadne opice. Tieto opice sú tie najškaredšie a súčasne najkrajšie tvory na planéte. A tieto opice nechcú byť opicami. Chcú byť niečo iné. Ale nie sú.

Ernest Cline je americký spisovateľ a scenárista.

Obrázok: http://www.filmschoolrejects.com/images/ernestcline.jpg

Pre ŽVV pripravil M.F.