Ak ste stratili niekoho blízkeho a ja šliapem po vašich spomienkach tým, že vám tvrdím, že sú tu teraz s nami a hovoria to a tamto… A je to súčasťou môjho biznisu… A ak to robím iba preto, aby si som zarobil peniaze… Poznal som prípady ľudí, ktorí stratili niekoho, napríklad dieťa, ktoré tak milovali, až nedokážu prekonať skutočnosť, že oň prišli, a stávajú sa závislými na týchto…

– Dobre. Toto je dáma, ktorá sa snaží spojiť s niekým…

Derren Brown je chýrny iluzionista ale taktiež skeptik. Dáva jasne najavo, že jeho predstavenia si zakladaju jednoducho na mentálnych trikoch.

– Vyzerá veľmi elegantne. A tu v tejto časti je vina. Cítim… otec umrel taktiež v mladom veku, je to tak?

Zasvätí ma do spôsobov, akými psychické médium môže ťažiť z celkom pozemských tajností ľudských vlastností.

Používajú techniku zvanú „cold-reading“ („chladné čítanie”), čo je spôsob oznamovania informácií niekomu, pričom to vyzerá, že o vás vedia všetko, a môžu opisovať zdanlivé skutočnosti o vašom živote a opísať vašu osobnosť takým spôsobom, že vás to ohromí. V skutočnosti je to ale lingvistický trik, alebo skupina lingvistických trikov, kde oni hovoria slová a vy im dopĺňate a znásobujete význam, no môže to byť veľmi presvedčivé.

– Pýta sa na Charlieho… Charlesa…

Médium skupine ľudí podhodí meno. To meno môže patriť niekomu v publiku, alebo niekomu, kto zomrel, alebo nejakému priateľovi… vlastne to môže byť ktokoľvek. Potrebujete len niekoho, kto sa nato chytí a urobiť z toho, čo dotyčný chce.

– To bolo meno môjho manžela…

Pretože ak povedia „Áno, bol to môj manžel,“ môžete im hovoriť, že je tu, že ich stále miluje a oni to potom otočia, takže to vyzerá, že sú to oni /špiritisti/, kto zistili, že to hovorí ich manžel, ale pritom to mohol byť ktokoľvek.

– Lilly, Lucy alebo niečo podobné…

Celé to zďaleka nie je príveľmi vágne alebo len v rovine všeobecných rečí, ktoré sa hodia na každého. Dostanete aj veľmi konkrétne detaily. (…)

Video príspevku je krátkym výsekom z dokumentárneho filmu Richarda Dawkinsa „Enemies of Reason“ (Nepriatelia rozumu). Pozrieť si ho môžete napríklad aj tu:
1.časť http://video.google.com/videoplay?docid=-7218293233140975017#
2.časť http://video.google.com/videoplay?docid=-4720837385783230047#

Pôsobivá ukážka techniky cold-readingu od Derrena Browna: http://www.youtube.com/watch?v=o7XIf-z1J4w&feature=related

Viaceré ďalšie ukážky môžete nájsť v jeho programe Tricks of the Mind (nedávno ho s českým dabingom vysielala ČT pod názvom Magie a manipulace mysli).

Ďalšie príspevky týkajúce sa Derrena Browna už čoskoro!

Pre ŽVV pripravil a preložil D.V.