Mačky, opice alebo ľudské bytosti môžu byť navodené aby ohli končatinu, odmietli jedlo alebo pociťovali emočné nadšenie pod vplyvom elektrických impulzov siahajúcich do hĺbky ich mozgu skrz rádiové vlny účelovo vyslané výskumníkom. – José Delgado

S nástrojom zvaným stimoceiver* nasledovala väčšina Delgadovej práce podobný vzorec. Stimuloval rôzne regióny mozgu a potom pozoroval, čo sa dialo. Veľa zo svojho výskumu opísal v knihe „Fyzická kontrola mysle: Smerom ku psychocivilizovanej spoločnosti“ (Physical Control of the Mind: Toward a Psychocivilized Society) z roku 1969. Jeden z jeho senzačnejších experimentov zahrňoval opicu zvanú Ludy. Stlačením tlačidla ju prinútil vykonať zložitý sled úkonov, ktoré zahrňovali pootočenie hlavy doprava, postavenie sa, krúženie smerom doprava, vylezenie na tyč, zlezenie, zachrčanie, zastrašovanie nižšie postavenej opice a potom pokojný návrat do skupiny opíc. Toto správanie vykonala 20 000 krát v rade.

Delgado dokázal používať svoje „diaľkové ovládanie“ na manipulovanie ľudských účastníkov pokusov s rovnakou ľahkosťou, ako to robil u zvierat. Jedného pacienta opakovane prinútil proti jeho vôli zovrieť päsť, kým dotyčný muž nepovedal: „Myslím, doktor, že vaša elektrina je silnejšia ako moja vôľa.“ Strach, hnev a láska mohli byť taktiež navodené na príkaz. Pootočením otočného gombíka  zvykol zvyšovať alebo znižovať silu pocit úzkosti, ktorý zažívali jeho pacientky. Stlačil tlačidlo a spôsobil, že iného pacienta ovládla taká zlosť, až vrhol naprieč miestnosťou gitaru. Iná pacientka násilne trhala hárky papiera hoci nariekala: „Nepáči sa mi cítiť sa takto.“ Iní pacienti boli šťastnejší a mohli zažiť „tlačidlo lásky“. Keď boli takto stimulovaní, dvaja pacienti skončili tak ohromení, až vyjadrili túžbu zosobášiť sa s výskumníkom. Jedným pacientom bola 36 ročná žena. Druhým 11 ročný chlapec.

Ale experiment, ktorým sa Delgado vryl do histórie najhlbšie sa odohral v býčom ringu. Odohral sa v roku 1963 na ranči v Cordove, Španielsku. Delgado umiestnil elektródy do mozgov „statočných býkov“ – býkov, ktorí boli známi svojimi agresívnymi povahami. Potom na týchto kreatúrach otestoval účinky ESB [„electrical stimulation of the brain“ – elektrická stimulácia mozgu]. Zistil, že mohol spôsobiť, aby tieto býky otočili hlavy, podvihli jednu nohu, alebo chodili dookola v kruhu. Navyše, úspešne vyvolal aj vydávanie zvukov […]

Počas posledného testu vošiel Delgado do ringu s jedným z býkov. Stál na jednej strane arény a mával červenou muletou na zvera. Býk sa rozbehol. Keď bol iba pár stôp od neho, Delgado stlačil tlačidlo a býk v momente zastal.

* stimoceiver je zariadenie, ktoré sníma rádiové vlny pomocou malej cievky (antény). Integrovaná elektronika odfiltruje konkrétne komunikačné pásmo FM, následne vyšle tieto frekvencie pásma  elektródam, ktoré vyvolajú elektrické signály v konkrétnej časti mozgu. Dokáže zabezpečiť bezdrôtový prenos pre ovplyvňovanie mozgovej činnosti. Použitá frekvenčná modulácia je rovnaká ako prenos prirodzeným signálom v mozgu, ktoré pracujú v Hz.

Príspevok je úryvkom z knihy Alexa Boeseho „Elephants on Acid and Other Bizarre Experiments“,  Pan Books, 2007,  str. 133-135.

Pre ŽVV pripravili D.V a M.V, preložil D.V.

Horný obrázok: http://speartime.deviantart.com/art/Remote-control-71030589?q=boost%3Apopular%20in%3Aphotography%20remote%20control&qo=4

Dolný obrázok: http://www.skewsme.com/implants.html

Reklamy