V rukách mám veľmi jednoduchú pascu na myši, čo je najobľúbenejší príklad neredukovateľnej zložitosti od dr. Beheho. Pasca na myši je samozrejme navrhnutá na to, aby chytala myši a má päť častí. Má kovovú tyčku, pohyblivý jazýček, pružinu, záklopku a drevenú doštičku. A toto je podľa dr. Beheho neredukovateľne zložité, pretože pokiaľ by chýbala akákoľvek z týchto častí, nemohli by ste s ňou chytiť žiadne myši. To je dokonale platný fakt. On by tvrdil, že to isté platí pre rôzne „mikrostroje“, ktoré vidíme vo vnútri bunky. Pointou je, že všetky súčasti celku musia byť pohromade na to, aby ste dosiahli nejakú funkčnosť.

Čo je zaujímavé, toto tvrdí už desať rokov. Ale vo výskume to nevygenerovalo ani jednu vedeckú publikáciu, ani takú, ktorá by aspoň použila frázu „neredukovateľná zložitosť“. Na vedeckú komunitu neurobil žiaden dojem. Prečo?

Michel Behe, jeden z hlavných obhajcov inteligentného dizajnu.

Myslím si, že príčinou je, že tento koncept je chybný. A dokonca môžete použiť pascu na myši na to, aby ste dokázali, že je chybný. Čo mám práve na sebe je spinka na kravatu, ktorá vyzerá, že je vytvorená z pasce na myši. Nevyzerá elegantne, ale robí svoju prácu – drží moju kravatu na mieste. Ale keď to vytiahnem, uvidíte, že je to pasca na myši, z ktorej som odstránil dve súčiastky. S týmto by ste nechytili žiadne myši. Ale tieto tri časti päťzložkovej pasce na myši sú perfektne funkčné iným spôsobom. Jeden spôsob by bol držanie mojej kravaty, druhým by bola spinka na papier, alebo posledný spôsob, akým ich používali moji spolužiaci na strednej, katapult fľusacích guličiek papiera.

Pointou je, že tento typ funkčnosti v zložitom systéme je v skutočnosti niečo, čo vidíme aj biochemicky na úrovni bunky. Je to ústredné tvrdenie inteligentného dizajnu, rovnica neredukovateľná zložitosť = žiadna cesta pre evolúciu… je chybná. Ukazuje sa, že je chybná v každom jednom prípade, s ktorým obhajcovia inteligentného dizajnu kedy prišli.

Kenneth R. Miller je profesor biológie.

Info ku konkrétnym prípadom „neredukovateľnej zložitosti“ a vysvetlenie, prečo nie sú neredukovateľne zložité tu: http://en.wikipedia.org/wiki/Irreducible_complexity#Stated_examples

Ku evolúcii biochemických systémov viac tu: http://www.talkorigins.org/indexcc/CA/CA350.html

Obrázok: http://a-deism.blogspot.com/2002/02/collapse-of-intelligent-design.html

Pre ŽVV preložil D.V.

Mohlo by vás zaujať:

Kenneth R. Miller: Testovanie evolučnej teórie TU