Upozornenie: nasledovný text je „politicky nekorektný“, obsahuje vulgarizmy a nie je vhodný pre citlivé, urážlivé povahy.

Sú to už celé stáročia, odkedy človek robí všetko, čo môže, aby ničil, znečisťoval a zasahoval do prírody: odlesňuje do posledného stromu, ťaží do posledného kameňa, otravuje atmosféru, ničí mokrade a studne… takže keď príroda vracia úder a buchne ma po hlave a kopne do gúľ, užívam si to. Neprechovávam vôbec žiadnu sympatiu voči ľudským bytostiam. Žiadnu. A nech ľudia čelia akémukoľvek problému, vždy dúfam, že sa zhorší. Vy nie? Nemáte v sebe ani kúsok… kúsok, ktorý si potajomky želá, aby sa všetko zhoršilo? Keď vidíte veľký požiar v televízii… nedúfate, aby sa šíril? Nedúfate, aby sa kompletne vymkol spod kontroly a spálil šesť okresov? Nefandíte požiarnikom, že nie? Nemyslím, že chcem, aby sa im niečo stalo, ale nechcem, aby hasili môj požiar. Je to môj požiar – príroda vystrkujúca rožky a zabávajúca sa.

Mám rád požiare. A viete čo ešte mám rád? Jarné záplavy na stredozápade. Nie sú skvelé? Presné ako hodinky, jarné záplavy na stredozápade. A začínam si všímať, že každý rok, ten istý príbeh. Ďalšia záplava, to isté miesto, tí istí ľudia na tej istej rieke. Tí istí pojebaní ľudia! A títo ľudia sa nepresťahujú, oni sa, kurva, nepresťahujú! Premaľujú, vymenia koberce a tapety, a nasťahujú sa späť do toho istého skurveného domu na záplavovej nížine, v susedstve rieky, a potom sa čudujú, prečo stará mama pláva dole prúdom aj s papagájom na hlave.

Štvrtý krát. Opäť, štvrtý pojebaný krát. U týchto ľudí niet žiadneho ponaučenia, je veľmi ťažké ich ľutovať. Každý rok – tí istí ľudia, tie isté loďky! Tam vonku a pádlujú, zachraňujúc sliepku. Kurva, čo je to za život? „Nuž, naše deti to tu milujú…“ Ach naozaj? A čo majú žiabre?!

A kým na obrazovke ukazujú všetku tú akciu, hlásatelia mi hovoria: „Prší bez prestávky už tretí mesiac, zem nedokáže prijať ďalšiu vlahu. Rieka stúpa najvyššie za posledné dve storočia.“ A ja len dúfam, aby pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo a pršalo v kuse päť rokov. A potom nech je desať rokov zamračené. S občasným dažďom.

George Carlin bol americký komik a humorista. Úryvok pochádza z jeho programu „Life is worth loosing“

Preložil D.V.

Obrázok: http://www.nastyhobbit.org/details.php?image_id=1202

Reklamy