Ani vizionár Steve Jobs sa nevyhol omylom. Je možné, že rozhodnutie uveriť kontroverzným praktikám liečby rakoviny mu skrátilo život o niekoľko rokov.

Osudové rozhodnutie?

Jobsovi († 56) diagnostikovali rakovinu v októbri 2003. Konkrétne, išlo o rakovinu pankreasu, a tá sa väčšinou rýchlo pretaví v rozsudok smrti. Ako je známe, biopsia napokon odhalila, že u zakladateľa Apple išlo o tzv. neuroendokrinný tumor, zriedkavú a operovateľnú formu rakoviny pankreasu. Promptná liečba mala znamenať dobrú prognózu dlhodobého prežitia – väčšina pacientov zostáva nažive viac ako desať rokov.

Prekvapujúco, v tomto kritickom bode Jobs demonštroval taký nedostatok kritického úsudku, aký by Apple zrejme dávno zruinoval. „Na hrôzu malej skupinky blízkych ľudí, ktorým dôveroval, Jobs oznámil, že uvažuje operáciu nepodstúpiť,“ písal tri roky dozadu magazín Fortune. Fortune ako prvý informoval o radikálnom rozhodnutí, ktoré pramenilo v skutočnosti, že riaditeľ Apple nedôveroval modernej medicíne.

Osadenstvo správnej rady, a v rámci neho napr. aj Arthura D. Levinsona s doktorátom z biochémie, Jobsove konanie šokovalo. Opanovaní obavami, členovia rady sa ho snažili presvedčiť, aby sa operácii predsa len podrobil. Jobs však tvrdohlavo odmietal. Namiesto rázneho chirurgického zásahu, jedinej dokázateľne účinnej liečebnej metóde pri jeho diagnóze, sa rozhodol so zákernou chorobou bojovať prostredníctvom špeciálnej vegánskej diéty. „Zvláštne je, že to, čo sa zdalo ako nejaká alternatíva pre nás, bolo preňho niečo normálne. U Steva nešlo o nič výnimočné,“ uviedli zdroje magazínu Fortune.

Pochybné vedenie

Funkciu akéhosi „guru“ zastával v tejto liečebnej procedúre pre Jobsa Dean Ornish, kontroverzný doktor známy predovšetkým vďaka výskumu vplyvu nízkotučnej vegánskej stravy (v súčinnosti s pravidelným čvičením, jogou, meditáciou…) na arterosklerózu. No portál Quackwatch.com, zameraný na odhaľovanie a kritiku šarlatánskych praktík, upozorňuje, že Ornishove odporúčania sú pre väčšinu ľudí nevhodné. „Niet v nich skutočnej vedy,“ hovorí o jeho výskumoch napr. aj Richard Pasternak, vedúci preventívnej kardiológie vo Všeobecnej nemocnici v Massachusetts. Navyše, tá hŕstka ďalších výskumov, ktoré skutočne podporili hodnotu Ornishovej práce, si vyslúžila vlnu kritiky kvôli nedostatkom a ďalším problémom v metodike.

Chirurg a vedec vystupujúci vo vedeckej blogsfére pod pseudonymom Orac zmieňuje ďalší vážny problém s doktorom Ornishom: spôsob, akým prezentuje svoje výskumy na verejnosti. „Pre svoje tvrdenia o liečení rakoviny prostaty úpravou jedálnička používa predbežné štúdie úzkeho výberu pacientov a vyvodzuje z nich príliš veľa.“ Vo svojich publikovaných štúdiách ho odborní recenzenti držia pri zemi, vo vystúpeniach a pri pacientoch hovorí o svojej metóde ešte vo väčších superlatívoch.

Zlá veda

Problém netkvie iba v samotnom Ornishovi. Celé odvetvie podobných „odborníkov“ na výživu, prekypujúce silnými rečami o takmer zázračných účinkoch zmien jedálnička na ľudské zdravie, čelí kritike lekárskej obce. Podľa Bena Goldacra, známeho britského lekára, spisovateľa a kritika pseudovedeckých metód, vychádzajú tvrdenia podobných „expertov“ z potreby mystifikovať a prekomplikovať zákonitosti ľudského stravovania, aby si odôvodnili vlastnú existenciu na trhu.

Ich profesia vychádza zo sady veľmi jednoduchých chýb, akými interpretujú odbornú literatúru,“ píše vo svojej knihe „Zlá veda“ („Bad Science“). Podľa neho vyvodzujú príliš divoké závery z pozorovaní a laboratórnych dát, selektívne si vyberajú iba to, čo sa im hodí, „a v neposlednom rade, argumentujú dôkazmi z vedeckých výskumov, ktoré, zdá sa, ani neexistujú.“

Vedúci chirurgickej onkológie na Texaskej univerzite Robert Schwarz sa pre Fortune vyjadril, že čakať viac ako pár týždňov s diagnózou, akú mal Jobs, nedáva žiaden zmysel, pretože „neviete, aký potenciál rastu a ďalšieho šírenia v sebe tumor skrýva.“ Zároveň sa vyjadril v súlade s Benom Goldacrom a prakticky všetkými uznávanými veličinami medicínskeho sveta, keď vyhlásil, že nevie o existencii akýchkoľvek spoľahlivých dôkazov v prospech špeciálneho stravovacieho režimu ako efektívnej zbrane proti rakovine.

Bolestivé vytriezvenie

Uplynulo trištvrte roka, kým sa Jobs presvedčil, že jeho špeciálna vegánska diéta na rakovinu nezaberá. Ochorenie sa mu mohlo za tento čas bez účinnej liečby neobmedzene rozvíjať. Keď sa konečne spamätal, zakladateľ Apple zmenil prístup k modernej medicíne o 180 stupňov a podrobil sa niektorým z tých najinváznejších operácií, k akým pri liečení onkologických ochorení dochádza. V júli 2004 ho čakala tzv. Whippleova procedúra, zákrok, pri ktorom mu lekári odstránili väčšinu pravej časti pankreasu, časť tenkého čreva, žalúdka, žlčník, a časť žlčovodu. V apríli 2009 nasledovala transplantácia pečene. Napokon Jobs cestoval do Švajčiarska, kde sa v Bazilejskej univerzitnej nemocnici podrobil novému experimentálnemu typu rádioterapie.

Detaily týkajúce sa vývoja zdravotného stavu Steva Jobsa sa na verejnosť zatiaľ nedostali. Preto ťažko posúdiť, o koľko rokov predĺžili snahy a zásahy lekárov život prominentného pacienta. Isté je, že otáľanie s liečbou trvajúce trištvrte roka môže v prípade čerstvo diagnostikovaného neuroendokrinného tumoru znamenať v horizonte desiatich rokov rozdiel medzi životom a smrťou. Nie je nereálne predpokladať, že bez tohto niekoľkomesačného zaváhania by bol Steve Jobs vďaka okamžitej operácií aj naďalej medzi nami. A zostal by možno niekoľko ďalších rokov.

Zdržanlivé závery

Viacerí kritici alternatívnej medicíny rozhorčene skonštatovali, že deväť mesiacov bez skutočnej liečby presunulo Jobsa z kategórie pacientov s výbornými vyhliadkami na opačný koniec spektra. Lenže nie všetci vnímajú situáciu takto. Už zmienený chirurg a vedecký bloger Orac varuje, že v tomto prípade môže ísť o unáhlené závery. Bloger pripomína, že zo skutočnosti, že Jobs podstúpil Whippleovu procedúru, možno usúdiť, že nádor ešte výrazne nemetastázoval. Inak by chirurg tento invazívny a rizikový (úmrtnosť je okolo 5 %) zákrok neodporučil iba kvôli zmierneniu rizík plynúcich z ochorenia. „Úmrtnosť [pri zákroku] je privysoká na to, aby bolo možné odôvodniť takýto zákrok, keď nemôže pacientovi zachrániť život,“ píše Orac.

Jobsovi diagnostikovali tumor pri rutinnom brušnomCT skene, pripomína Orac, čo znamená, že ho objavili skôr, než by ho prezradili symptómy. Z tohto dôvodu mali byť Jobsove vyhliadky na prežitie výborné. V retrospektíve sa tak zdá, že tumor niekdajšieho riaditeľa Apple sa nesprával podobne, ako väčšina ďalších tumorov jeho typu. Namiesto pomalého rozvoja sa bujnel neobvykle agresívne.

Na záver zostáva pripomenúť, že rozhodnutie Steva Jobsa v prospech alternatívnej medicíny nemusí vrhať tieň na jeho intelekt. Nositeľ Nobelovej ceny za chémiu Linus Pauling, bol presvedčený, že vysoké dávky vitamínu C liečia rakovinu, napriek absencii akýchkoľvek spoľahlivých dôkazov. Ani mimoriadne inteligentní ľudia nie sú imúnni voči „uleteným“ názorom.

Sú šikovní v obraňovaní presvedčení, ku ktorým prišli z nemúdrych dôvodov,“ píše v knihe „Prečo ľudia veria zvláštnym veciam“ („Why People Believe Weird Things“) Michael Shermer, historik vedy a autor viacerých kníh o povahe a pôvode ľudských presvedčení. „To znamená, že väčšina z nás prichádza ku svojim presvedčeniam obvykle z rôznych dôvodov, ktoré majú málo dočinenia s empirickými dôkazmi a logickým uvažovaním (ktoré múdri ľudia pravdepodobne využívajú lepšie).“ Podľa neho jednoducho triedime nahromadenia dát a vyberáme si tie, ktoré najviac potvrdzujú to, v čo už veríme, ale ignorujeme alebo výhovorkami odsunieme preč tie, ktoré sú nepohodlné. A môže byť jedno, či ste radový občan, či nositeľ Nobelovej ceny alebo Steve Jobs.

 –

Príspevok sa pôvodne objavil na IT portáli Živé.sk

Napísal: Dušan Valent

Obrázky:

http://gawker.com/5849543/harvard-cancer-expert-steve-jobs-probably-doomed-himself-with-alternative-medicine

http://www.dailypictures.info/free-pictures/3897/free-demotivational-pictures/beware-alternative-medicine.html

Mohlo by vás zaujať:

Jiří Hert: Kritika vedeckej medicíny TU!

Michael Shermer: Prečo múdri ľudia veria zvláštnym veciam TU!

Michael Shermer: Výbyva na vystopovanie výmyslov TU!

Ben Goldacre: Úžasný výskum placebo efektu TU!