– Že či ja verím v UFO alebo mimozemských návštevníkov? Nemám povolenie zodpovedať na túto otázku. (smiech)

Kde začať? UFO. V prvom rade, pamätajte, čo v tej skratke znamená písmeno U. Ľudská myseľ má fascinujúcu slabinu, o ktorej psychológovia vedia všetko. Volá sa argument z ignorácie. A ide asi o toto: Niekto uvidí na oblohe záblesky svetiel. Nerozumejú tomu. Nevedia, čo to je. A povedia: „UFO!“ To „U“ znamená „neidentifikovateľný“. Tak povedia: „Neviem, čo to je. Musia to byť mimozemšťania, čo prišli z ďalekého kozmu na návštevu z inej planéty.“

Nuž, akonáhle neviete, čo to je, ste v bode, keď by vaša úvaha mala skončiť. Nemôžete potom povedať, že to musí byť to alebo ono. Áno? Toto je argument z nevedomosti. Je bežný. Nikoho neobviňujem. Psychológovia o ňom vedia všetko a môže súvisieť s našou pálčivou potrebou vedieť veci, pretože máme problém s nevedomosťou. Nemôžete byť vedcom, pokiaľ máte problém s nevedomosťou, pretože žijeme na hrane toho, čo je známe, a toho, čo je neznáme. Na rozdiel od žurnalistov. Žurnalisti píšu články o vede, ktoré začínajú tým, že vedci budú musieť ísť späť ku písacej tabuli a od základu prepracovať svoje teórie. Ako keby sme nečinne sedeli v práci ako majstri univerza až kým si neuvedomíme „Ups, niekto niečo objavil!“ Nie, nie. My sme stále pri tej tabuli. Ak tam nie ste, nerobíte objavy.

Verejnosť, zdá sa, má palčivú potrebu nájsť odpovede na to, čo je neznáme. A tak od biedneho vyjadrenia nevedomosti prejdú ku biednemu vyjadreniu istoty. Takže toto sa odohráva v nás. Začnime tam.

Po druhé. My vieme, a nielen z výskumu v psychológii, s jednoduchými empirickými dôkazmi naprieč histórou vedy, že najnižšou formou dôkazu, aké existuje v tomto svete, je očité svedectvo. Čo je trochu strašidelné, pretože to je jeden z najvyšších foriem dôkazu v súdnej sieni. Ale my vieme už od druhého ročníka… dajte mikrofón tomu druháčikovi… Hrali ste v triede hru telefón, kde sa zoradíte do a šepkáte si krátky príbeh z jedného konca radu na opačný?

– Áno.

– A čo sa stalo, keď sa príbeh dostal ku poslednej osobe v rade?

– Znie celkom inak.

– Je celkom odlišný! Pretože prenášanie informácie sa spoliehalo na svedeckú výpoveď. On to vie a je iba druhák. Ak by ste videli lietajúci tanier, nič by to neznamenalo. Ak vo vede niečo dokazujete iba očitým svedectvom, aj keď je to menej kontroverzné… ak by ste prišli do môjho labáku a povedali: „Musíte mi veriť, videl som to!“, poslal by som vás preč. Získaj nejaký iný druh dôkazu. Pretože ľudské vnímanie je schopné neskutočných omylov. Ale takto o sebe premýšľame neradi. Máme vysokú mienku o našom tele, no v skutočnosti by sme nemali. Všetci máme radi optické ilúzie. Ale takto by sme ich nemali nazývať. Mali by sme ich nazývať „zlyhania mozgu“. Pretože to je tým, čím naozaj sú. Sú totálnym zlyhaním ľudského vnímania. Stačí pár šikovných nákresov a váš mozog si s nimi neporadí. Inými slovami, sme úbohé zariadenia na príjem dát. Preto máme čosi také ako je veda. Preto máme stroje, ktoré sa nestarajú o to, ktorou nohou ráno vstali z postele, čo povedali svojej manželke a či mali svoj ranný kofeín aby si poradili s dátami.

Takže možno ste videli návštevníkov z inej časti galaxie. Potrebujem viac ako vaše očité svedectvo. A v súčasnosti potrebujem viac ako vaše fotky, keďže získavam dojem, že PhotoShop má dnes tlačidlo „UFO“. Nehovorím, že nás nenavštívili. Hovorím, že dôkazy, ktoré podporujú toto tvrdenie, zďaleka nespĺňajú štandardy, aké by každý vedec vyžadoval pre akékoľvek iné tvrdenie, s ktorým by ste prišli.

Odporúčam vám toto. Nabudúce, keď vás unesú, lebo ja som na to pripravený. Ak vás unesú, a ležíte tam, lebo vždy robia tie sexuálne experimenty, a štuchajú do vás, zvoláte: „Hej, pozrite tam!“ A keď sa obzrú, rýchlo uchmatnite nejaký predmet, dajte si ho do vrecka a ľahnite si späť. A keď s vami skončia a vy sa vrátite, poviete: „Aha, čo mám! Vzal som im popolník!“ To už nebude ako očité svedectvo, lebo budete mať niečo mimozemského pôvodu v rukách. A čokoľvek čo vezmete z lietajúceho taniera, ktorý letel naprieč galaxiou, bude zaujímavé. Pretože dokonca objekty našej vlastnej kultúry, ako toto zariadenie, iPhon… desať rokov dozadu by obnovili zákony na upaľovanie bosoriek, ak by ste niečo také vytiahli! A to je v rámci našej vlastnej kultúry! Naša vlastná kultúra vyprodukovala toto za desať rokov. Takže ak prinesiete akúkoľvek technológiu z druhého konca galaxie, bude to veľmi závažný objekt vedeckého záujmu. A potom môžeme mať takúto konverzáciu. Dovtedy… nemôžem. Prepáčte.

Pokojne sa pokúšajte ich nájsť. Nepokúsim sa vás zastaviť. Ale pripravte sa na chvíľu, keď vás unesú, lebo budem chcieť dôkazy.

A posledný bod. Jestvujú ľudia, ktorí sa hore pozerajú stále. Ako napríklad komunita amatérskych astronómov. Ja sám som bol amatérsky astronóm. Keď vyjdeme z budovy, pozeráme sa hore. Je jedno kde sme, pozeráme hore. Videnia UFO nie sú medzi amatérskymi astronómami vyššie, než sú v očiach verejnosti. Vlastne sú nižšie. Pýtate sa prečo? Preto, lebo sakra vieme, na čo sa pozeráme! Študujeme tieto veci. Viete o tom, že jedno hlásenia UFO bolo od policajného dôstojníka? Myslíme si, že keď niekto má odznak alebo je pilot, tak je jeho svedectvo lepšie než bežného človeka. Je taktiež zlá, lebo sme ľudia. Tento policajt sledoval UFO, ktoré sa pohybovalo zo strany na stranu po oblohe. „Som na love,“ ohlasoval a v aute špeciálnych jednotiek prenasledoval UFO. Hýbalo sa takto zo strany na stranu… Potom vyšlo najavo, že auto s policajtom naháňalo Venušu, a jazdil po skrútenej ceste. Ale bol tak rozrušený Venušou, že si myslel, že sa to hýbe Venuša, a ani si nevšimol, ako točil volantom.

Preložil: Dušan Valent, Titulky vo videu: Použime rozum, korekcia tituliek ŽVV

Obrázok: http://www.webofweird.com/2011/04/06/neil-degrasse-tyson-called-by-the-universe-conversation/

Mohlo by vás zaujať:

UFO, grafológia a demagógia masmédií TU!

Odlíšili by „experti“ pravé kruhy v obilí od podvrhov? TU!