„Ak je želanie otcom myšlienky, je zároveň matkou halucinácie zmyslov. Ilúzie mysle spôsobené mozgom bez pomoci špiritistických pomôcok sú jednoducho ohromujúce a iba tí, ktorí študovali chorobnú ako aj normálnu psychológiu, si uvedomujú plnú pravdu tohto tvrdenia.“  – Profesor George M. Robertson, psychopatológ

Pokiaľ si dobre pamätám, na seansách ma nikdy nevyviedli z miery. Všetko, čo som videl, bola iba forma mystifikácie. … Nedokážem pochopiť rozum, ktorý súhlasí so záverom, tak často prezentovaným v tlači ako názor múdrych mužov podporujúcich špiritizmus, pripúšťajúci , že výsledok bol dosiahnutý prirodzenou cestou, ale napriek tomu vyhlasujú svoje úprimné presvedčenie, že identické vystúpenie profesionálneho média je čisto nadprirodzeného pôvodu a prevedenia. Rovnako nedokážem pochopiť dedukciu, ktorá, pripúšťajúc nedôveryhodnosť niektorých praktikujúcich alebo médií, zámerne obhajuje páchateľov v ich činoch, preukázaných za zločinecké. Je to pravá logika, logika, že médium, prichytené pri podvádzaní 99-krát zo sto, bolo úprimné v stom prípade preto, že nebolo prichytené?

Som si taktiež vedomý faktu, že jestvujú čísla predvádzané kúzelníkmi, ktoré oni sami označujú za dosiahnuté prirodzenými metódami, lenže iní kúzelníci ich nie sú schopní analyzovať alebo uspokojivo vysvetliť. Pozoruhodným prípadom bolo vystúpenie Dr. Samuela C. Hookera, ktoré zahrňovalo levitáciu zvieracej hlavy v životnej veľkosti, vykazujúcej pohyby ako za živa v stave izolácie a bez viditeľnej opory. Viacero takýchto seáns poskytli iba kúzelníci. V jednom prípade sedelo v hľadisku vyše tucta špičkových profesionálnych kúzelníkov, a žiaden z nich nevedel poskytnúť uspokojivé vysvetlenie.

Mnohé tajomstvá kúzelníkov predvádzané pre zábavu sú rovnako nepochopiteľné ako takzvané špiritistické fenomény a preto sa nemožno čudovať, že sa podarí oklamať a zavádzať dokonca mysle školené v analytickom myslení.

Keby som bol na seanse ja a nedokázal vysvetliť, ako sa udiala, nepredstavovalo by to nevyhnutne uznanie, že si myslím, že ide o skutočný špiritizmus. Fakt, že som zmiatol mnohých neznamená, že to, čo som spravil, hoci je to pre nich nevysvetliteľné, som dosiahol s pomocou duchov…

Samotná skutočnosť, že niečo vyzerá záhadne pre jedného, neznamená nič viac ako potrebu analytického skúmania za účelom úplného pochopenia.

Harry Houdini bol svetoznámy iluzionista, herec a skeptik.

Príspevok je úryvkom z knihy H. Houdiniho „A Magician Among the Spirits“ (Fredonia Books, 2002, str. 246-247, 266-267).

Preložil Dušan Valent.

Poznámka: V roku 1926 si Harry Houdini najal velikána hororovej literatúry H. P. Lovecrafra a jeho priateľa C. M. Eddyho, Jr., aby napísali knihu venovanú boju proti poverám, ktorá mala niesť názov „Rakovina poverčivosti“ (The Cancer of Superstition). Vydanie prekazila predčasná smrť Houdiniho, zachovalo sa len detailné zhrnutie obsahu od Lovecrafta a tri kapitoly napísané Eddym.

Obrázok: http://esp-realm.blogspot.com/2011/05/almost-everyone-has-heard-of-incredible.html

Mohlo by vás zaujať: 

Houdini: Kúzelník medzi duchmi (I. Môj 30-ročný výskum TU!

Criss Angel: Nikto nemá takú schopnosť TU!

Derren Brown: Pravá tvár komunikovania s mŕtvymi TU!